reklama

Deväťročný (bábko)vládca

Každodenná hra nemala konca kraja. Chvíľku detské rúčky zamestnávali vyrezávané pozlátené egyptské vojsko, ktoré neúprosne bojovalo proti večným nepriateľom Egypta, Núbijcom. Keď už chlapca opustila bojovná zápalnosť, jeho čokoládové očí uprene sledovali rozprávača pútavých príbehov. Zraky kráľovstva, ale aj davu sa upierali na malého, sotva deväťročného chlapca, ktorý mal nosiť na hlave symbol moci, nápadnú korunu, tzv. pšent, zobrazujúcu spojitosť oboch krajín. Malé chlapča malo vládnuť celej krajine, no nestalo sa tak. Tutanchamón mal v čase dospelosti zaháňať pevnou rukou nepriateľov. Nestihol nič podniknúť, pretože zomrel v mladom veku. Preslávilo ho niečo, čo žiadneho faraóna pred ním. Do siene slávy ho ,,uviedla“ smrť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Deväťročný (bábko)vládca

Tutanchamóna zaradujeme medzi faraóna starovekej ríše, presnejšie skúmanie nás zavedie až do 18.dynastie. Trón si mohol ,,vychutnať“ už v mladom útlom veku. Božský panovník začal vládnuť po Smenchkareovi, ktorého úmrtie je zahalene rúškom tajomstva, pretože smrť ho skosila po trojročnom vládnutí. Skutočnú moc však držali pevne a neúprosné v rukách Amonovi kňazi. Čo zmohlo jedno neskúsené a bezbranne dieťa, proti veľkému zástupu Amonovho kultu? Vôbec nič. Svoju silu a prevahu využili dokonale a ich bezočivosť bola do oči priam bijúca. Príkladom je súsošie vyobrazujúce faraóna a Amona, pričom boh tu vyobrazene výškovo prevyšuje samotného faraóna, môžme povedať, že v tomto prípade ide o poníženie samotného vládcu. Slovo faraón znamená per-aa - „veľký dom“, stelesňoval božskú podstatu. V tomto prípade bol však degradovaný. Rola nemej bábky usvedčuje aj situácia, pri ktorej zrušil, ,,kacírske“ náboženstvo jedného boha – slnka, nenávidené prívržencami Amona a taktiež dal prikázal stavať chrám Amona v Luxore.

Detské hry bola jediná činnosť, ktorú neprajné oči nesledovali. Zaujímavé sú zachované maľby. Poukazujú a oboznamujú nás aj s informáciou, že Tutanchamón pozabíjal masy nepriateľov, čo však nie je pravdepodobné pre nízky vek vládcu (nečakane zomrel v osemnástom roku života).



Sláva až po smrti

„Jedinou pozoruhodnosťou v jeho živote bolo, že zomrel a bol pochovaný“ povedal jeho objaviteľ, Howard Carter. Za finančnú injekciu treba poďakovať, aj Carnavonovi, ktorý financoval túto náročnú expedíciu. Ktovie, či by skôr nenavštívili posmrtné útočisko vykrádači hrobiek a neodniesli by tak nádherné šperky a predmety do vlastných vreciek. Zatiaľ je to jediné miesto, ktoré zlodeji (takmer)nevyrabovali, s vyše 5-tisíc vzácnymi predmetmi. Treba pripomenúť, že ,,zem faraónov“ ukrýva ešte veľa pokladov. Od 4. novembra 1922 až po 30.novembra 1927 trvalo vedcom odkryť veľké tajomstvo, vďaka ktorému sa z mŕtveho panovníka stala star. Poklad má dnes svoje miesto v Egyptskom múzeu v Káhire, kde zaberá až 12 miestností.



Bol zavraždený?

Na trón zasadil jeho spoluvládca Aje. Dnes vedci pripúšťajú, že mohlo isť ak o otca zosnulého faraóna. Odohrala sa tak krutá a neľútostná vražda? Bola túžba po moci taká dráždivá, že sa podieľal na synovej smrti? Alebo zomrel nešťastnou náhodou? Výskumy National Geographic Society – ukázali, že panovník zomrel nešťastnou náhodou. CT- skenerová technológia ukázala, že „faraón pravdepodobne spadol z voza a po 24 hodinách až piatich dňoch zomrel na otravu krvi, ktorú spôsobilo zranenie na jeho ľavej nohe.“ Stále tu je však slovo ,,pravdepodobne“, na pravdu si budú milovníci Egypta ale aj široká verejnosť ešte niekoľko rokov počkať.



Poďme si pozrieť Tunachamona

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poklad egyptského panovníka môžu obdivovať aj Slováci, ktorý si nenaplánovali cestu do Egypta. Neďaleko budapeštianskej Opery láka návštevníkov výstava vyobrazujúca kópiu samotnéj hrobky a vzácnych nájených predmetov (www.vamdesign.hu).











http://sk.wikipedia.org/wiki/Tutanchamón

Foto : internet

Monika Hanigovská

Monika Hanigovská

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Drobím všetko okolo:D. Zoznam autorových rubrík:  Virtuálna galériaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu