reklama

Egyptský revolucionár

Achnaton otvoril oči. Vedel, že dnes nastane významná zmena pre celý Egypt. Obliekol si len jemne tkanú tuniku. S úsmevom na perách sledoval svoju veľkú kráľovskú manželku, pokojne spiacu na lôžku. Keď si túto chvíľku uložil hlboko do pamäti, bozkom prebudil svoju ,,slnečnú krásavicu“, ako ju rád volával. Po krátkom sledovaní vychádzajúceho božského slnka obaja vykročili pevným krokom k novej a nepoznanej ceste. Dvaja mladí ruka v ruke, proti kráľovskému dvoru – najmocnejším kňazom v krajine, za ktorými stálo veľa stúpencov ale i samotnému ľudu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Dieťa, ktoré pútalo pozornosť
Nazývaný aj Amenhotep IV. alebo Amenofis IV. bol faraónom 18.dynastie (asi 1367-1350 pred n. l.). Už od útleho veku sa veľmi líšil od rovesníkov. Svojim rozprávaním a uvažovaním si podmaňoval ľudí. Možno práve pre tieto skúsenosti ľahšie podstúpil v nasledujúcich rokoch bremeno vlády. Taká veľká zodpovednosť ťažila na útlych pleciach sotva 17 - ročného mladíka. Amonovi kňazi (Amon bol najvyšším a najuctievanejším bohom v krajine) si mädlili ruky. Pokladali za samozrejmosť držať v rukách politické, spoločenské a náboženské opraty. Od nepamäti bol boh Amon ochrancom faraóna a jeho rodiny, tak isto ako celej krajiny. No prepočítali sa. Chlapec s dušou veľkého bojovníka sa nemienil stať bábkou v rukách kňazov.

Kráska a zviera
Teje dlho zvažovala výber manželky pre svojho syna. Náročnú úlohu musí zvládnuť silná osobnosť, ktorá bude hrdo niesť kráľovskú korunu. Nepísané pravidlo spĺňala mitanská princezná, dcéra kráľa Tušrata a kráľovnej Juni. Dnes, jedna z najznámejších egyptských kráľovien nepútala pozornosť len podmanivou krásou, ale aj vzdelaním, priebojnosťou a odvážnosťou. Jemnú vápencovú bustu objavenú 6. novembra 1912 obdivuje každý rok milióny návštevníkov dodnes. Egyptský ľud sa zamiloval no snedej krásky a prostoreko ju začal volať, Nefertiti („krásavica, ktorá prichádza“). Ako v panovníckej, tak isto aj v egyptskej kráľovskej rodine, láska dvoch ľudí nehrala žiadnu úlohu. Musela byť obetovaná v prospech politickej situácie a pre blaho krajiny. Nefertiti a Achnaton sa však vôbec nemuseli premáhať k láske. Kráľovskú manželku oslovoval ,,najkrajšia žena všetkých čias“. Ich vzájomné štastie zdobia do dnešného dňa množstvo zachovaných malieb, na ktorých sa mladá zaľúbená dvojica bozkáva, alebo preukazuje svoje city k deťom. Takéto čosi však bolo dosiaľ nemožne, pretože to etika striktne zakazovala. Harmóniu však narúšali neustále intrigy ale aj vkrádajúca sa choroba. Panovníkovo telo pravdepodobne zasiahla lipodystrofia. Nemé sochy a maľby sú dôkazom hormonálnej zmeny spôsobujúce deformáciu mužského tela na ženské. Okrem toho trpel aj hydrocefáliou - vodnatením mozgu. Nič nebolo ako predtým. Zamilovanosť, ktorú si kráľovský pár prejavoval v súkromí, ale aj na verejnosti, sa začal pomaly ale isto vytrácať.

Kacírsky panovník
Takto častovali svojho faraóna. Obyvatelia uctievajúci mnohobožstvo si museli zvykať na jedného oficiálneho Boha – Atona, slnečného kotúča. To nie vždy malo pozitívne ohlasy. Egypťania pravdepodobne nedokázali pochopiť silu jedného boha, nekonečne milujúceho slnka. Okrem toho, to bol pravdepodobne aj prirýchly krok k takej veľkej zmene. Včera obyvateľstvo Nílu uctievalo svojich miláčikov, no dnes sa mali utiekať k niečomu, čo si nevedeli ani predstaviť. Bohovia Egypta boli opradení mýtmi a tradíciou, zatiaľ čo nové náboženstvo, nemalo takú pevnú základňu. Slnečný kotúč s otvorenými dlaňami nevoňal ani Amonovim kňazom a ich prisluhovačom. Vrcholom náboženskej revolúcie bolo postavenie chrámu v Karnaku. Amonovi kňazi preklínali faraóna. Najtvrdší uder ich ešte len očakával. Príkaz najmocnejšieho muža znel zreteľne – zhabať majetok a zrušiť kult Amona.

Faraón opätuje lásku k mužovi
Postupujúca choroba nezasiahla len telesnú schránku, ale aj psychiku mladého revolucionára. V dvanástom roku vlády opustil ženu, ktorej preukazoval nesmiernu lásku a úctu. Zahľadel sa do muža. Okrem spoločného lôžka vraj zdieľali aj trón. Mnohé nástenné maľby poukazujú na dve nápadne pripomínajúce mužske postavy na tróne. Krásna a nádherná s korunou z peria, veľká dedičná princezná v paláci, veľká je radosť, všetko jasá, keď počuť jej hlas, vládkyňa spanilosti, nesmierne obľúbená, žena...ako volával jednu z oficiálnych titulov svojej Nefertiti však už nebolo počuť. Vzdialila sa z verejného života.

Smrť ,,našiel“ vo vlastnej rodine
V sedemnástom roku vlády však nastal významný zlom. Faraón zomrel, pravdepodobne násilnou smrťou. Na život mu siahol svokor Aje, bažiaci po moci. To bol koniec uctievania zlatistého kotúča na oblohe. Amonovi kňazi mali dôvod pre bujaré nekonečné oslavy. Snahu, ktorá sa zrodila v hlave 17 - ročného chlapca, sprevádzaná až do skonu pohltil piesok, a to doslovne. Meno faraóna, a s ním všetko spájané, bolo do veľkej miery odstránené, vrátane stavieb, sôch.

Achnaton fascinuje verejnosť do dnes
Populárny sa stal omnoho neskôr. Dokázal ,,počarovať“mnoho známym spisovateľom. Christian Jacq, Guy Rachet, Michelle Moran a mnoho dalších nedokázali odolať nenapísať fascinujúci príbeh a zachytiť tak kúsok Amenofisovho života.

Zdroj - http://www.egyptica.sk/faraoni/nefertiti.php

Foto - internet

Monika Hanigovská

Monika Hanigovská

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Drobím všetko okolo:D. Zoznam autorových rubrík:  Virtuálna galériaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu